طراحی ساختمان در برابر زلزله

طراحی ساختمان های امروزی در برابر زلزله

امروزه اکثر خانه هایی که ساخته می شود در برابر زلزله مقاوم هستند. برای چنین خانه هایی می بایست طرح های ویژه ای اجرا شود و برای اجرای این طرح ها می بایست از مواد مناسب و مقاوم استفاده شود. اگر در منطقه ای زندگی می کنید که در خطر لرزه نگاری هستید باید بسیار محتاط عمل کرده و خانه های خود را با جزییات بیشتری طراحی کنید. اگر این جزییات به درستی اجرا نشود میتواند پیامد های بدی برای ما داشته باشد.

ثبات خاک

موقعیت مکانی عامل مهمی در انتخاب مکان مناسب برای ساخت خانه می باشد. خاک باید پایدار باشد و نباید اثری از سنگلاخ یا لجن زار در مکان باشد.برای انتخاب مکان کناسب می بایست بایک مهندس خاک مشورت کنید و در رابطه با تجزیه و تحلیل خاک با آن مشورت کنید.

ثبات خاک
ثبات خاک

هندسه ی منظم

استفاده از هندسه ی منظم و متقارن در پلان ها نسبت به دیگر هندسه ها ترجیح داده می شود. مهندس و معمار می بایست در اجرای این پروژه از خلاقیت و مهارت خود برای ساخت مقاوم ترین ساختمان در برابر زلزله استفاده کنند.

هندسه ی منظم
هندسه ی منظم ۱
هندسه ی منظم ۲
هندسه ی منظم ۲

انعطاف پذیری

این مسئله بسیار مهم است که همه ی مواد به صورت یکپارچه باشد که در صورت هرگونه حرکت لرزه ای ساختار آن سفت بوده تا مواد و مصالح از هم گسیخته نشوند. اما انعطاف پذیری آن باعث آن شده تا در مقابل حرکات لرزه ای از شکل پذیری ساختمان جلوگیری کند.

انعطاف پذیری
انعطاف پذیری ۱
انعطاف پذیری ۲
انعطاف پذیری ۲

مقاومت مواد و مصالح

در ساخت و ساز ساختمان ها می بایست از مصالح با بالاترین کیفیت استفاده کرده و مقاومت تمامی مواد و مصالح را در نظر گرفت. استفاده از مواد یکپارچه در ساخت و ساز از اهمیت بالایی برخوردار است.

مقاومت مواد و مصالح ۱
مقاومت مواد و مصالح ۱
مقاومت مواد و مصالح ۲
مقاومت مواد و مصالح ۲

 

دانلود رایگان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.